Sprzedaż nieruchomości na raty

Pomimo, iż regulacja kodeku cywilnego przewiduje sprzedaż na raty ale jedynie w zakresie działalności przedsiębiorstwa i w odniesieniu do rzeczy ruchomej (art. 583 § 1 Kodeksu cywilnego), to strony umowy sprzedaży nieruchomości w dowolnej konfiguracji (m.in. B2B, B2C, C2B) na zasadzie swobody umów mogą przewidzieć ratalną płatność ceny sprzedaży (art. 3531 Kodeksu cywilnego), w szczególności w formie rat oprocentowanych. Ustawową możliwość sprzedaży nieruchomości na raty przewiduje wprost art. 70 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami gdzie stwierdza się, iż cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej lub w drodze rokowań może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat.

Rozłożenie płatności ceny sprzedaży na raty oprocentowane lub nieoprocentowane może rodzić różne skutki podatkowe. W pierwszym przypadku istnieje ryzyko uznania zdarzenia rozłożenia na nieoprocentowane raty jako nieodpłatnego świadczenia. W drugim przypadku jeśli strony ustalą płatność ceny w formie oprocentowanych rat może zostać to zakwalifikowane jako usługa finansowa objęta podatkiem VAT (ale z niego zwolniona). Z punktu widzenia podatków dochodowych CIT i PIT transakcja taka z powyższym wyjątkiem będzie neutralna podatkowo gdyż przychodem z działalności gospodarczej jest przychód należny bez względu na termin jego wymagalności gdzie w przypadku odsetek od rat oprocentowanych podlegają one opodatkowaniu i zaksięgowaniu w momencie ich otrzymania.

Sama umowa sprzedaży na raty przenosi własność nieruchomości z chwilą jej zawarcia co oznacza dopuszczalność dokonywania amortyzacji podatkowej takiej nieruchomości bez względu na płatne później raty.

r.pr. D. Śmiłek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s