Decyzja o sprzedaży lokali nie jest źródłem szkody

Zgodnie uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 3 września 2015 r. (III CZP 22/15) jeżeli stwierdzono wydanie z naruszeniem prawa decyzji odmawiającej byłemu właścicielowi przyznania prawa do gruntu na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279 ze zm.), źródłem poniesionej przez niego (jego następców prawnych) szkody nie jest decyzja zezwalająca na sprzedaż lokalu w budynku położonym na nieruchomości, także w razie stwierdzenia jej wydania z naruszeniem prawa.

Judykat ten zapadł w stanie faktycznym gdzie wydanie decyzji o sprzedaży lokalu poprzedziło wydanie odmownej decyzji w przedmiocie rozpoznania wniosku o przyznanie prawa własności czasowej.

M.zd. uchwała ta nie znajdzie zastosowania w stanie faktycznym gdy w okresie braku rozpoznania wniosku o przyznanie prawa własności czasowej dojdzie do rozporządzenia nieruchomością dekretową na podstawie decyzji administracyjnej (np. ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz podmiotu trzeciego). W takiej sytuacji w przypadku stwierdzenia nieważności takiej decyzji lub stwierdzenia iż została ona wydana z naruszeniem prawa, decyzja taka może stanowić źródło szkody i być podstawą do dochodzenia odszkodowania na postawie art. 160 k.p.a..

r.pr. D. Śmiłek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s