Służebność przesyłu – właściciel wygrywa z przedsiębiorcą przesyłowym!!!

W dniu 6 czerwca 2014 r. Sąd Najwyższy podjął bardzo ważną uchwałę dla osób starających się skutecznie uregulować stan prawny urządzeń przesyłowych posadowionych na ich nieruchomościach.

W sprawie o sygn. akt III CZP 9/14 Sąd Najwyższy orzekł iż:

„Wykonywanie uprawnień w zakresie wynikającym z decyzji wydanej na podstawie art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (jedn. tekst: Dz.U. z 1974 r. Nr 10, poz. 64 ze zm.), stanowiącej tytuł prawny do ich wykonywania, nie prowadzi do nabycia przez zasiedzenie służebności gruntowej odpowiadającej treści służebności przesyłu.”

Powyższa uchwała oznacza, iż przedsiębiorstwa przesyłowe nie będą mogły efektywnie powoływać się na tytuł prawny zajęcia nieruchomości wydany na podstawie ww. ustawy, co w efekcie będzie skutkowało oddalaniem wniosków w przedmiocie stwierdzenia zasiedzenia służebności przesyłu, jak również nie uwzględnianiem takich zarzutów zgłoszonych w ramach postępowań o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości, na których posadowione są urządzenia przesyłowe.

r.pr. Dariusz Śmiłek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s