Ujawnienie własności „zwróconej nieruchomości”

Po uzyskaniu decyzji orzekającej brak podpadania danej nieruchomości pod działanie dekretu o reformie rolnej istnieje konieczność ujawnienia własności w księdze wieczystej.

Generalnie w takim przypadku można wykorzystać instytucję uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawny w trybie art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Tryb ten wiąże się jednak z wytoczeniem powództwa i uiszczeniem z reguły wysokiego wpisu sądowego wynoszącego 5 % wartości nieruchomości (lub wpisu maksymalnego w wysokości 100 tyś. zł).

Alternatywą dla powyższego trybu, jednakże obarczonego ryzykiem braku uwzględnienia przez Sąd, jest złożenie do Sądu wieczystoksięgowego wniosku o założenie księgi wieczystej (lub wniosku o wpis prawa własności). Do wniosku należy wtedy dołączyć decyzję o niepodpadaniu nieruchomości pod dekret o reformie rolnej jak również postanowienia spadkowe wykazujące następstwo prawne po pierwotnym właścicielu. Wniosek taki należy opłacić w wysokości 260 zł (lub 200 zł w przypadku ujawnienia prawa własności).

Podstawą prawną takiego trybu jest art. 31 ust. 2 ustawy o Księgach wieczystych i hipotece zgodnie z którym „wpis potrzebny do usunięcia niezgodności między treścią księgi wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym może nastąpić, gdy niezgodność będzie wykazana orzeczeniem sądu lub innymi odpowiednimi dokumentami.”

r.pr. Dariusz Śmiłek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s