Obligatoryjne rozłożenie płatności opłaty rocznej po jej aktualizacji_spór roztrzygnięty

Jak pisałem w poście z dnia 14.01.2013 r.(Obligatoryjne rozłożenie płatności opłaty rocznej po jej aktualizacji) przedmiotem pytania prawnego do Sądu Najwyższego była kwestia jak rozumieć zapis ustawy o gospodarce nieruchomościami regulujący kwestię sposobu uiszczenia przez użytkownika wieczystego nadwyżki ponad dwukrotność opłaty rocznej w przypadku jej aktualizacji.

W uchwale z dnia 28.02.2013 (III CZP 110/12) Sąd Najwyższy orzekł, iż przypadku gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty, użytkownik wieczysty w drugim roku od aktualizacji wnosi opłatę w wysokości stanowiącej sumę dwukrotności dotychczasowej opłaty i połowy nadwyżki ponad dwukrotność tej opłaty, a w trzecim roku od aktualizacji wnosi opłatę w wysokości stanowiącej sumę opłaty ustalonej w drugim roku i połowy nadwyżki ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty. 

Przykład: pismem z dnia 16 listopada 2012 r. Gmina zaktualizowała opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego na rok 2013 z dotychczasowej kwoty 100 tyś. zł (dotychczasowa opłata) na kwotę 300 tyś. zł.

Zgodnie z powyższą interpretacją użytkownik wieczysty:

-do dnia 02 kwietnia 2013 r. winien uiścić kwotę 200 tyś. zł (dwukrotność dotychczasowej opłaty, gdzie nadwyżka wynosi 100 tyś. zł)

opłata za drugi rok po aktualizacji: do dnia 01 kwietnia 2014 r. winien uiścić kwotę  250 tyś. zł (suma dwukrotności dotychczasowej opłaty i połowy nadwyżki ponad dwukrotność tej opłaty);

opłata za trzeci rok po aktualizacji: do dnia 01 kwietnia 2015 r. winien uiścić kwotę  300 tyś. zł (suma opłaty ustalonej w drugim roku tj. 250 tyś. zł i połowy nadwyżki ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty).

r.pr. Dariusz Śmiłek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s