Obligatoryjne rozłożenie płatności opłaty rocznej po jej aktualizacji

Od 09 października 2011 r. dodano do ustawy o gospodarce nieruchomościami regulację dotyczącą wysokości opłaty rocznej po aktualizacji i możliwość rozłożenia płatności na raty, a raczej obowiązku odroczenia płatności całości nowej opłaty.

Zgodnie z zapisem ustawy w przypadku gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty wnosi opłatę roczną w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostałą kwotę ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty (nadwyżka) rozkłada się na dwie równe części, które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach. Opłata roczna w trzecim roku od aktualizacji jest równa kwocie wynikającej z tej aktualizacji.

Przepis ten jednak można rozumieć na trzy sposoby (zob. pytanie prawne do Sądu Najwyższego z dnia 31.12.2012 r., sygn. akt III CZP 110/12):

–        w drugim roku od aktualizacji użytkownik wieczysty wnosi opłatę stanowiącą sumę dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej i połowy nadwyżki ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty, zaś w trzecim roku od aktualizacji opłatę stanowiącą sumę opłaty ustalonej w drugim roku (tj. dwukrotności opłaty rocznej dotychczasowej  powiększonej o połowę nadwyżki) i drugiej połowy nadwyżki, ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty,

–        w następnych dwóch latach od aktualizacji użytkownik wieczysty wnosi opłatę stanowiącą sumę dwukrotności dotychczasowej opłaty i połowy nadwyżki ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty,

–         w następnych dwóch latach od aktualizacji użytkownik wieczysty wnosi opłatę stanowiącą sumę pełnej  wysokości zaktualizowanej opłaty rocznej i połowy nadwyżki ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty?

Na marginesie można przypomnieć, iż opłata roczna za użytkowanie wieczyste jako świadczenie okresowe przedawnia się z upływem 3 lat od dnia jej wymagalności tj. termin przedawnienia biegnie przeważnie od dnia 01 kwietnia danego roku (opłatę uiszcza się z góry za dany rok do dnia 31 marca danego roku, chyba że 31 marca wypada w niedzielę to wtedy termin biegnie od dnia 02 kwietnia danego roku).

r.pr. Dariusz Śmiłek

Jedna myśl w temacie “Obligatoryjne rozłożenie płatności opłaty rocznej po jej aktualizacji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s